Ontario Volunteer Service Award

by Ministry of Citizenship, Immigration and International Trade
And honoured at the JCCC Arigato Day

2016

Art and Culture
Alana Fleming Kay Fukuda Kunie Hoshino
Marianne Matchuk Kay Mitsui Robert Varga
Operations
Mika Fukuma Masayo Heron Noreen Kuroyama
Kazuko Moghul Lorene Nagata Yosh Suyama
Special Events
Norma Fleming Doris Fujioka Kojiro Fukuma
Masako Kawabe Lillian Tanizaki Shirley Okawa
Kei Yoshimoto (Youth)

2015

Art and Culture
Collin Brown Teruko Davis Taiko Feldkamp
Hanna Ikeda-Suen Alma Ona Mark Uyeda
Teruko Davis
Operations
Mariko Kato Steve McFarlane Yuki Newbold
Keiko Ono Cary Rothbart Reiko Schlictig
Special Events
Isoko Amemori Shirley Eto Shoko Kobayashi
June Lee Arfana Mulla (Youth) Tokugi Suyama
Fumiko Yoshida

2014

Art and Culture
Susan Davis Yuen Yin Irene Hui Harry Kawabe
Karen Martin Ryoichi Oka Hiroko Piggott
Kristy Fukusaka (Youth)
Operations
Yukie Fuchigami Kristin Kobayashi Sharon Marubashi
Carole Ono Naotoshi Seko Noboru Yamamoto
Special Events
Geoff Ikeno Iwao Kuroyama Kay Marubashi
Ayumi Miyashita Jamie Ogaki Rachel Takashima (Youth)
Rick Tazumi

2013

Art and Culture
Poncy Acromond Masoud Arbani Patrick Suen
Sachiko Suzuki Naoe Tsushima Teser Wong
Operations
Carole Aida Martin Kobayashi Rika Murota
Yuki Nakamura Atsuko Nakayama Shoji Yano
Special Events
Michiko Harada Lauren Isaacs (Youth) Mary Kawasaki
Tosh Omoto Joyce Sagara Yasuko Sasaki
Martha Sato

2012

Art and Culture
Carol Ariza Gary Bist Connie Bist
Susan Doi Peggy Taira Lawrence Tsuji
Operations
Kazuko Baba Hatsue Hama Mary Hiraishi
Tomi Hiraishi Sri Kugan Kathy Okawara
Jaclyn Shin (Youth)
Special Events
Etsuko Doyama Noboru Doyama Evie Idenouye
Terry Idenouye Gerry Massicotte Masae Otani

2011

Art and Culture
Patricia Bremner-Ikeno Akiko Date Ruth Mori
William Camber Muir Joy Sato Ayako Sugino
Operations
Ann Ashley Koko Kinoshita Claire Nakamura
Bob Nishikawa Fred Sasaki Kaz Shikaze
Special Events
Andrew Bucknole Dianne Hotta Daniel Hidru (Youth)
Art Ikeda Carmen Matsunaga Martha Matsunaga
Toni Osbourne

2010

Art and Culture
Linda Amodeo Andrew Asa Yumi Kosaka
Grace Omoto Haruyo Ota Hiroshi Yamamoto
Operations
Barry Akiyama Jean Goto Bryce Kanbara
Harry Mizutani Tak Sagara Paul Takaoka
Special Events
Kyoko Iwamura Blance Kanashiro Nori Kanashiro
Minoru Mototsune Alanna Takashima James Tanaka
Dorothy Tanaka

2009

Art and Culture
Linda Caplan Siu Ha Chan Michael Gan (Youth)
Sandra Jorgenson Noriko Maeda Gerald Okimura
Kiyomi Wakabayashi
Operations
Mitsuko Dazai Caren Edamura Mark Matsumoto
Keiko Omori Tats Sakauye
Special Events
Teruko Otani Yasuko Shimoda Yuka Takizawa
Midori Yakura Minoru Yatabe Lydia Yatabe

2008

Art and Culture
Shane Asa Samuel Baba Jacqueline McDonell
Goyo Ohmi Sally Sugimoto Yoshi Sumida
Anne Takeuchi
Operations
Gary Kawaguchi Mickey Matsubayashi Michael Shin
Toshiko Usami Kumiko Yamamoto
Special Events
Joseph Nakamura Hajime Sawada Setsuko Sawada
Miyeko Sugamori Robert Takagi Shirley Takagi

2007

Art and Culture
Bryan Asa Gord Mori Aiko Morton
Kaye Oiye Kimiko Sugimoto Jim Wright
Operations
Koto Adachi Lily Kai Kaz Nishio
Hideo Takasaki Peter Wakayama Amy Yano
Special Events
Mitsy Miura Tad Miura Betty Moritsugu
Frank Moritsugu Tomo Shimizu (Youth) George Toyama
Sumi Yamamoto

2006

Art and Culture
Peter Hanzal Mariko Iseki Warren Kawaguchi
Eiji Kujirai Laurie-Ann Nakagawa Harold Takayesu
Operations
Akio Oda Linda Oikawa Christine Okawara
Ruth Ryoji Tsutomo Tanaka Ayako Tsushima
Special Events
Minnie Hemmy Koko Kikuchi Henry Sugimoto (Youth)
Naomi Takasaki Edna Uda George Yano

2005

Jessica Caguiat Jean Fujimoto Janice Gonsalves
George Hosaki Marjorie Hunter Yoshi Ichida
Irene Iseki Sanji Kanno Debbie Katsumi
Shig Mori Dorothy Nishijima Miyoko Noda
Steve Oikawa Connie Sugiyama Stacey Takashima
Terry Takashima Roy Toyama Kenzo Yakura

2004

Helen Fukuda Ken Fukushima Damon Hartlin
Louise Hayashi Glen Kawaguchi Stan Kayama
Dawna Kobayashi Yoko Kobayashi Yoshi Nagaishi
Susan Nikaido Catherine Oikawa (Youth) Doreen Oyagi
Darrell Sakauye Sandra Sakura Sono Sugie
Rick Takashima Kathy Tazumi Osamu Yasumura

2003

Peter Ito Rosa Kimoto Dick Kumamoto
Taye Kumamoto Kay Nagao Kay Nakagawa
Dave Ohashi Sandra Oikawa Susan Onami
Theresa Sano Seiki Sasaki Russ Takashima
Pauline Tanaka Bruce Tatemichi Hilary Turnock
George Uyeyama Ethel Wakayama Tak Yoshida

2002

Nada Bendoff Kiyoshi Hao Mary Ikeda
Arthur Kobayashi Shizue Kobayashi Jean Kondo
Barbara Kuwahara Ken Kuwahara Susie Mori
Densie Nishimura Takeshi Nishino Carly Noda (Youth)
Jenny Oyagi Tad Oyagi Walter Sunohara
George Takahashi Fumiko Uyenaka Mas Yamashita

2001

Nikki Koyanagi Akiko Maruoka Shujon Mazumder (Youth)
Mas Shin Paul Sunn Mary Wakabayashi

2000

Bill Hashizume Ken Ikeda Miki Kobayashi
Sumi Mototsune Terry Shin Tami Sugie (Youth)

1999

Terry Adachi Shizuko (Teresa) Eguchi Helmut Grossman
Akiko Nakamura (Youth) Harvey Okawara Sumie Takashima

1998

Betty Lou Arai Roy Asa Yoichi Saegusa
Lily Saito Kunio Suyama Tracey Wakayama (Youth)

1996

Thomas Hatanaka Frank Idenouye Yaeki Nakamura
Barbara Saisho Tom Takashima Morito Tsumura
Sumi Uno

1995

Rose Kutsukake George Nakamura Harumi Nakamura
Eleanor Ogaki Sho Okawara Atsuko Tateyama

1994

Kyoko Abe Bill Aoki Tomi Iwashita
Haruko Morishita Frank Murata Fumiko Nikaido

1993

Pat Adachi Kaname Asano Yoshiko Fukushima
Kou Kitagawa Osamu Obata Ruth Yamada

1992

Joe Hamade Marie Ikeda Taye Miyamoto
Lynn Nakagawa (Youth) Rick Nishikawa Pollie Nishino
Koichiro Okihiro

1991

Hank Edamura Goro Kawaguchi Glen Kawano
Gary Nagata (Youth) Kathryn Nishino K. C. Tsumura
Sumiye Watanabe

1990

Kay Fujiwara Ken Hori Yoshiko Kono
Ken Kutsukake Miyoko Ohtake Masako Okawara

1989

Harry Fukushima John Kawaguchi Gen Nakahara
Barbara Nikaido Ruth Saito Toyo Takata

1988

Sid Ikeda Shizue Kadoguchi Robert Kadoguchi
Miyo Marubashi George Tsushima Harold Yoneyama

1987

Tsugio Iwasa Coby Kobayashi Yone Kobayashi
Tammy Marubashi Frank Ohtake Hide Shimizu

1986

Peter Hasegawa Tad Morishita Charles Ogaki
Thomas Oyagi Irene Tsujimoto Betty Ura

1985

Tosh Moriyama Mikio Nakamura Yuki Nakamura
Edward Sano Roy Shin James Ura

Proud member of Tourism Toronto!

Japanese Canadian Cultural Centre
6 Garamond Court, Toronto, ON, M3C 1Z5
(416) 441-2345